What’s for lunch?

Preparing lunches can be a very stressful ordeal for some families. I know it can be in this house! Some families do it the night before, some in the morning as they make the frantic dash to the school bus.  Some families purchase lunch for their children.  You might think that now that your child is going to summer camp, buying lunch is not an option.  However, you’re in luck!  Camp Riverbend contracts with a caterer called Simply Gourmet Lunches to provide prepared lunches delivered to camp each day.  Lunch costs about $4.50 a day and there are many options from which to choose.  Simply order ahead of time and the lunches are distributed to the campers at lunchtime when the rest of their group is eating.

If you are a family who makes your own lunches, you might be interested in what we have been finding over at Pinterest.  Some people are so clever when it comes to preparing and organizing their lunch and snacks.  What seems to be a really popular idea is to use a box with compartments or bento box to pack all the food.  I like the idea of expanding the brown bag sandwich lunch to include healthy options like brown rice and veggies, among other choices.  Another plus is that nothing gets squished when it has its own compartment.  And best of all?  The kids will LOVE it!

Advertisements
This entry was posted in summer camp, Uncategorized and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to What’s for lunch?

  1. Pingback: Nervous about camp? | Camp Riverbend

  2. Pingback: Are you ready for camp? | Camp Riverbend

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s